Ўзбекистон миллий терма жамоасининг ҳужумкор футболчиси Аббосбек Файзуллаев ҳаракат қилаётган ЦСКА клуби 2025 йилда муваффақиятли стартни амалга оширди. Россия Премьер-лигасининг 22-турида “армиячилар” ўз майдонида Маҳачқалъанинг “Динамо” жамоасини 2:0 ҳисобида мағлубиятга учратди.
Файзуллаев терма жамоадан қайтиб, асосий таркибда ўйнади
ФИФА кунлари доирасида Қирғизистон ва Эрон терма жамоаларига қарши ўйинларда фаол иштирок этганига қарамай, Аббосбек ЦСКА таркибига қайтиб, Премьер-лига учрашувида бошланғич таркибдан жой олди. Бу, унинг жамоа учун муҳим футболчига айланаётганидан далолат беради.
ЦСКА янги йилдаги илк учрашувида Россиянинг сўнгги йиллардаги энг кучли клуби – “Зенит” майдонидан дуранг билан қайтганди. Шунингдек, кейинги учта Премьер-лига баҳсида ҳам кетма-кет ғалаба қозонди.
Марко Николич Файзуллаевнинг ўйинини юксак баҳолади
Учрашувдан кейин ЦСКА устози Марко Николич футболчиларнинг ҳаракатидан мамнун эканини таъкидлаб, Файзуллаев ҳақида ҳам фикр билдирди:
“Футболчиларга офарин, дарвозамиз дахлсизлигини сақлаб, муҳим ғалабага эришдик. Муносиб тарзда зафар қучдик, юзта вазият яратдик, ўйин жуда томошабоп бўлди. Биринчи навбатда, Тамерлан Мусаев ва Аббосбек Файзуллаевнинг дарвозабон билан бирга-бир чиққан 100 фоизли вазиятларини назарда тутяпман.”
Николич стандарт вазиятлардан фойдаланиш учун ўйин олдидан махсус тайёргарлик олиб борилганини ва футболчиларнинг индивидуал ҳаракатлари муҳокама қилиниши ҳақида айтиб ўтди.
Файзуллаев ҳақида у қўшимча қилди:
“Аббосбек ўсишда давом этмоқда. Мен унинг жуда катта салоҳиятга эга эканини кўриб турибман. Унинг ҳужумларни самарали якунлаш бўйича ишлашга эҳтиёжи бор. Агар бунга эришса, ўнта гол уриб, ўнта ассист қайд этадиган даражага чиқади ва уни ҳеч ким ушлаб қола олмайди.”
“У янги ўйин схемасига тўлиқ мослашиб бўлди. Шунингдек, унинг рўза тутиб ўйнаганини ҳам унутмаслик керак. Жамоамизда олти нафар мусулмон футболчи бор. Ҳар бир футболчининг ҳолатини инобатга олишимиз лозим.”
ЦСКА чемпионликка интилмоқда
ЦСКА бош мураббийи жамоанинг асосий мақсади ҳақида шундай деди:
“Чемпионлик учун курашишни истаётганимни айтганман, бироқ бу масалага бироз камтарона ёндашамиз. Ҳозир бу жараён ижобий кетяпти, лекин кейинги ҳар бир ўйин биз учун финалга тенг.”
Файзуллаевнинг ЦСКАдаги статистикаси
2023 йилнинг ёзида ЦСКАга келиб қўшилган 21 ёшли Аббосбек Файзуллаев жорий мавсум клуб миқёсидаги барча турнирларда 28 та ўйинда майдонга тушиб, 3 та гол ва 7 та ассист муаллифи бўлди.
Футболчининг ўйини тобора яхшиланиб бораётгани ва Николич уни асосий фигуралардан бири деб билиши, унинг келажакдаги порлоқ фаолияти ҳақида умид уйғотмоқда. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг