Shimoliy Koreya etakchisi Kim Chen In Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan Amur viloyatidagi “Vostochniy” kosmodromida uchrashdi.
KXDR etakchisi 12 sentyabr kuni zirhli poezdda Rossiyaning “Xasan” stantsiyasiga etib kelgandi, bugun esa uning poezdi “Vostochniy” kosmodromi temiryoʻl vokzaliga keldi.
Shimoliy Koreya markaziy telegraf agentligi xabariga koʻra, Kim Chen In Rossiyaga tashrifi “strategik” ahamiyatga ega ekanini aytgan.
Agentlik Kim Chen Inning Rossiyaga tashrifidan maqsadni “Shimoliy Koreya va Rossiya oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlik munosabatlarini yangi choʻqqilarga koʻtarish” deb atadi.
Kim va Putinning muzokara mavzularidan biri — KXDRdan Rossiyaga qurol etkazib berish boʻlishi mumkin. Gʻarb razvedka xizmatlariga koʻra, Rossiya va Shimoliy Koreya Rossiya armiyasi Ukrainadagi urushda qoʻllashi mumkin boʻlgan qurol-yarogʻlarni etkazib berish boʻyicha faol muzokaralar olib bormoqda. Iyul oyida Shoygu KXDRga rasmiy tashrif bilan bordi. AQSh razvedkasi ushbu safarni muzokaralarga tayyorgarlik sifatida baholadi.
Qoʻshma Shtatlar Shimoliy Koreya Rossiyaga qurol etkazib berishga rozi boʻlsa, yangi sanktsiyalar qoʻllashga tayyorligini allaqachon ma'lum qilgan. Xabarlarga koʻra, Shimoliy Koreya qurol evaziga Rossiyadan oziq-ovqat va energiya resurslarini olishga umid qilmoqda.
Kim Chen In Rossiyaga avval ham – 2019 yilda tashrif buyurgan. Oʻshanda u Vladivostokdagi forumda qatnashgan.