Машҳур сўз устаси ва қизиқчи Шукурулло Исроиловнинг Mercedes-Benz русумли автомашинаси ўғирлангани ҳақида хабар тарқалди. Маълум бўлишича, у машинасини бир неча дақиқага очиқ қолдирган ва бундан фойдаланиб қолган ўғри уни ҳайдаб кетган.
Ҳодиса Тошкент шаҳрида, 2025 йил 19 март куни содир бўлди. Шукурулло Исроилов машинасида бироз туриб, қисқа муддатга уни очиқ қолдирган. Шу фурсатда номаълум шахс автомашинани ҳайдаб кетган. Бироқ, у узоққа боришга улгурмаган. Ҳодисадан 10 дақиқа ўтар-ўтмас, Мирзо Улуғбек тумани Ички ишлар бўлими тезкор қидирув бўлими ходимлари томонидан ўғри қўлга олинди.
Шукурулло Исроилов бу воқеани ҳазил билан изоҳлаб: "Энди, ҳатто уйимдаги гаражда ҳам машинани калит билан ёпаман!" – деб кулди. Шу билан бирга, у одамларга эҳтиёт бўлишни маслаҳат бериб, машиналарни ҳатто қисқа муддатга ҳам очиқ қолдирмаслик кераклигини таъкидлади. У аввалига кимдир ҳазиллашяпти деб ўйлаганини, кейин эса 102 рақамига қўнғироқ қилиб вазиятни тушунтирганини ва тезкор қидирув бўлими ходимлари атиги 10 дақиқада унинг автомашинасини топиб беришганини билдириб, уларга миннатдорчилик изҳор қилди.
Огоҳ бўлинг: машинангизни бир сония ҳам очиқ қолдирманг!
Ушбу воқеа барча ҳайдовчиларга сабоқ бўлиши лозим. Хавфсизликни таъминлаш учун қуйидаги тавсияларга амал қилиш тавсия этилади:
- Автомобилингизни ҳеч қачон очиқ қолдирманг, ҳатто бир неча дақиқага бўлса ҳам.
- Автомобил калитларини ўзингиз билан олиб юринг.
- Машинангизда қимматбаҳо буюмлар қолдирманг.
- Шубҳали шахсларни кузатиб юринг ва зарурат туғилса, дарҳол 102 га хабар беринг.
Тезкорлик ва замонавий кузатув камералари ёрдамида полиция ходимлари жиноятчини жуда тез топиб, қўлга олишга муваффақ бўлди. Бу ҳолат хавфсизлик хизматларининг ишончлилигини яна бир бор намоён қилди.