Donald Tramp ma’muriyati badavlat amerikaliklar uchun soliqlarni oshirishga qaror qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyati yuqori daromadga ega amerikaliklar uchun soliqlarni oshirish niyatida. Axios nashrining rasmiy manbalariga tayanib xabar berishicha, mazkur choralar moliyaviy yo‘qotishlarni qoplash maqsadida ishlab chiqilmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp ma’muriyati hozirda amal qilib kelayotgan ayrim soliq chegirmalarini bekor qilish imkoniyatlarini o‘rganmoqda. Xususan, uchlik solig‘ini yo‘q qilish orqali soliq tizimini qayta ko‘rib chiqish masalasi muhokama qilinmoqda.
Prezidentlik saylovi davomida Tramp bir necha bor uchlik solig‘ini bekor qilish haqida gapirgan va inauguratsiyadan keyin ham bu niyatini tasdiqlagan edi. Ayrim shtatlar uchun bu soliq ko‘ngilochar sanoatning asosiy daromad manbai hisoblanadi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatmoqdaki, amerikaliklarning atigi 2,6 foizi mazkur soliq oshirilishi mumkin bo‘lgan yuqori daromadli qatlamga mansub. Shuningdek, jamoatchilik fikri ham bunday choralarni qo‘llab-quvvatlashini bildirmoqda.
Biroq respublikachilar partiyasi va uning aksariyat a’zolari bu tashabbusga qarshi chiqmoqda. Ularga ko‘ra, bu siyosat partiyaning yirik moliyaviy homiylarini yo‘qotishga sabab bo‘lishi mumkin. Shu bois mazkur taklif bo‘yicha yakuniy qaror hali qabul qilinmagan.
Tramp ma’muriyatining bu soliq siyosati respublikachilar va demokratlar o‘rtasida keskin bahs-munozaralarga sabab bo‘lishi mumkin. Qolaversa, bu o‘zgarishlar AQSH iqtisodiyoti va katta biznes egalarining harakatlariga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan holi emas.