Andijon viloyatida Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi xodimini Spark avtomobili urgani haqida xabar berildi. YHXB ma’lumotiga ko‘ra, voqea 30 mart kuni Andijon tumani, O‘rikzor mahallasidan o‘tuvchi yo‘lda sodir bo‘lgan.
Yo‘l-transport hodisasi tafsilotlari
1989 yilda tug‘ilgan haydovchi Spark rusumli avtomobilni boshqarib ketayotganda rul boshqaruvini yo‘qotib, svetoforning qizil chirog‘ida to‘xtab turgan yana bir Spark rusumli avtomobilning orqa qismiga urilib, yo‘l-transport hodisasi sodir etgan. Biroq haydovchi voqea joyidan qochib ketgan.
Jabrlanuvchi holat yuzasidan ichki ishlar bo‘limi xodimlariga murojaat qilgan. Murojaat asosida YPX xodimlari Spark avtomobilni to‘xtatishga harakat qilishgan, ammo haydovchi YPX xodimlarining qonuniy talablariga itoat qilmasdan, ularning birini urib yuborgan va harakatlanishda davom etgan.
Haydovchining holati va huquqiy jarayon
Tekshiruvlar natijasida haydovchi mast holatda ekani aniqlangan. Shuningdek, u avvaldan haydovchilik guvohnomasidan mahrum qilinganligi ma’lum bo‘lgan. Holat yuzasidan zarur hujjatlar rasmiylashtirilib, ish sudga oshirilgan.
Hozirda YPX xodimiga nisbatan sodir etilgan harakat yuzasidan qonun doirasida choralar ko‘rish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.