AQSH o‘zbekistonlik ayrim shaxslarga nisbatan viza cheklovi joriy etdi
AQSH Davlat departamenti noqonuniy migratsiya zanjirlariga qarshi yana bir qat’iy qadam qo‘yganini ma’lum qildi: O‘zbekistonda noqonuniy yo‘llar orqali AQSHga kirishni tashkillashtirishga ongli ravishda yordam bergan ayrim shaxslarga nisbatan viza cheklovlari qo‘llandi.
Rasmiy izohga ko‘ra, gap turistik vizalarni rasmiylashtirish bilan shug‘ullangan ikkita o‘zbek kompaniyasining rahbarlari (ijroiyachilar va yuqori lavozimdagilar) haqida ketmoqda. Ular nomi ochiqlanmagan, ammo aytilishicha, bu shaxslar safar xizmatlari orqali boshqa davlat fuqarolariga AQSHga noqonuniy kirish niyatida “yo‘l ochib berish”ga urinishgan.
Tekshiruvlarda yana bir og‘ir jihat ham tilga olinadi: ayrim holatlarda xorijliklar, jumladan voyaga yetmaganlar ham, O‘zbekiston aeroportlari va chegaralari orqali Markaziy Amerikadagi tranzit nuqtalari tomon yo‘naltirilgani aytilgan. Markaziy Amerika orqali keyingi urinishlar vaqtida ularning ko‘pchiligi noqonuniy kirishda ushlangani haqida ham ma’lumotlar keltiriladi.
Eng muhim nuqta: bu qaror “o‘zbekistonliklarga ommaviy viza berish to‘xtatildi” degani emas. Cheklovlar rasmiy bayonotlarda aynan aniqlangan shaxslarga nisbatan qo‘llanayotgani sifatida tushuntiriladi. Ya’ni qonunga amal qilib, hujjatni to‘g‘ri topshirib yuradigan odamlarga “panika rejimi” shart emas — “qora sxema” sotadiganlargina nishonda.