Yurak salomatligi uchun juda foydali boʻlgan meva oshkor etildi
Kaliforniya universiteti olimlari har kuni qulupnay iste'mol qilish xolesterinni kamaytirishga va yurak xastaligiga olib keladigan yalligʻlanishni toʻxtatishga yordam berishini aniqladi. Tadqiqot natijalari Critical Reviews in Food Science and Nutrition (CRFSN) jurnalida chop etildi.
2000 yildan 2023 yilgacha oʻtkazilgan 47 ta klinik sinov va 13 ta kuzatuv tadqiqoti tahlili qulupnay polifenol va tola kabi foydali moddalarga boy ekanligini aniqladi. Ushbu fitonutrientlar yomon xolesterin (LDL) va triglitseridlarni kamaytirishga yordam beradi va yalligʻlanishni kamaytiradi, bu yurak sogʻligʻini yaxshilashga va yurak-qon tomir kasalliklari uchun xavf omillarini bartaraf qilishga yordam beradi.
Yuqori xolesterin miqdori qon tomirlarining torayishiga va qon oqimining pasayishiga olib kelishi mumkin, bu esa yirik arteriyalarning ishemiyasi va trombozini keltirib chiqaradi. Olimlarning ta'kidlashicha, qulupnayni muntazam iste'mol qilish bu xavflarni kamaytiradi.
Bundan tashqari, qulupnay har qanday shaklda foydalidir - yangi, muzlatilgan yoki muzlatilgan quritilgan holatda ham. Kardiometabolik salomatlikni yaxshilash uchun koʻproq ushbu mevadan iste'mol qilish tavsiya etiladi.