Электромобил қувватлашга субсидия, "таксичи"ларга янги имтиёзлар...
Ўзбекистонда электромобиллар инфратузилмасини тезлатиш ва “яшил транспорт”ни рағбатлантириш бўйича янги чоралар белгиланмоқда. Президент фармони билан тасдиқланган 2026 йилги давлат дастурида қувватлаш станцияларидаги тарифдан тортиб, электромобилда такси қиладиганлар учун енгилликлар, ҳатто экологик ташаббусларгача аниқ вазифалар кўрсатиб ўтилган.
Қувватлаш станцияларида тарифнинг “ортиқча” қисми қопланади
Дастурга кўра, электромобилларни қувватлаш станцияларида 1 kWh электр энергияси нархининг 300 сўмдан ошган қисми давлат бюджети ҳисобидан компенсация қилиб берилади. Ушбу тартиб 2026 йил 1 майдан йўлга қўйилиши керак.
Бу қарорнинг асосий мақсади — қувватлаш хизматини аҳоли учун анча “ҳамёнбоп” қилиш ва станциялардан фойдаланишни кенгайтириш.
Электромобилда такси қилувчиларга учта муҳим енгиллик
2026 йил 1 мартдан бошлаб электромобилда такси фаолияти билан шуғулланувчи ўзини ўзи банд қилган шахслар учун қатор қўллаб-қувватлаш чоралари киритилади:
• ижтимоий солиқдан 10 фоизгача чегирма берилади;
• давлат ташкилотларига қарашли автотураргоҳларда, жумладан аэропорт ва вокзаллардаги парковкаларда 30 дақиқагача бепул туришга рухсат этилади;
• қоидабузарлик ва ЙТҲ содир этмасдан 1 миллион километр масофада такси хизмати кўрсатган фуқароларга “Табиат ҳимоячиси” кўкрак нишони топширилади.
Қисқаси, кимки тоза транспортда ҳалол меҳнат қилиб, қоидаларга риоя қилса — унга ҳам моддий, ҳам маънавий рағбат бор. “Йўлда намуна бўлсанг, нишонинг тайёр” деган гап.
Қувватлаш станциялари учун ер майдони арзонроқ бошланади
Яна бир муҳим янгилик: қувватлаш станциялари учун сотиб олинадиган ер участкалари аукционда бозор қийматидан 2 баробар арзон бошланғич нархда белгиланади. Бу топшириқ ижроси ҳам 2026 йил 1 майдан бошланиши керак.
Бу қарор станциялар сонини кўпайтириш, хусусий сармоядорлар учун киришни енгиллаштириш ва инфратузилмани тезроқ кенгайтиришга хизмат қилади.
Яшил ҳудудлар ва “сунъий ёмғир” бўйича пилот лойиҳа
Дастурда экология йўналишидаги режалар ҳам бор: республика ҳудудларида 14 та ботаника ва дендрология боғи, шунингдек 20 тадан соя-салқин сайр кўчалари ташкил этилиши кўзда тутилган.
Бундан ташқари, хорижий тажриба (Франция, Хитой, Саудия Арабистони) ўрганилган ҳолда сунъий ёмғир ёғдириш технологияси бўйича илмий асосланган пилот амалий лойиҳа ишлаб чиқилиши белгиланган.
Хулоса
2026 йилда “электромобил + инфратузилма + имтиёз” учлиги жиддий суръат олиши кутиляпти. Агар топшириқлар белгиланган муддатда бажарилса, қувватлаш қиммати ҳам енгиллашади, таксичиларга шароит ҳам кенгаяди, шаҳарлар эса янада кўпроқ кўкаламзорлашади. Энг ёқимлиси — бу ишлар келажак учун: нафақат тезлик, балки тозалик ҳам трендга айланяпти.