Дональд Трамп маъмурияти бадавлат америкаликлар учун солиқларни оширишга қарор қилди
АҚШ президенти Дональд Трамп маъмурияти юқори даромадга эга америкаликлар учун солиқларни ошириш ниятида. Axios нашрининг расмий манбаларига таяниб хабар беришича, мазкур чоралар молиявий йўқотишларни қоплаш мақсадида ишлаб чиқилмоқда.
Маълумотларга кўра, Трамп маъмурияти ҳозирда амал қилиб келаётган айрим солиқ чегирмаларини бекор қилиш имкониятларини ўрганмоқда. Хусусан, учлик солиғини йўқ қилиш орқали солиқ тизимини қайта кўриб чиқиш масаласи муҳокама қилинмоқда.
Президентлик сайлови давомида Трамп бир неча бор учлик солиғини бекор қилиш ҳақида гапирган ва инаугурациядан кейин ҳам бу ниятини тасдиқлаган эди. Айрим штатлар учун бу солиқ кўнгилочар саноатнинг асосий даромад манбаи ҳисобланади.
Тадқиқотлар шуни кўрсатмоқдаки, америкаликларнинг атиги 2,6 фоизи мазкур солиқ оширилиши мумкин бўлган юқори даромадли қатламга мансуб. Шунингдек, жамоатчилик фикри ҳам бундай чораларни қўллаб-қувватлашини билдирмоқда.
Бироқ республикачилар партияси ва унинг аксарият аъзолари бу ташаббусга қарши чиқмоқда. Уларга кўра, бу сиёсат партиянинг йирик молиявий ҳомийларини йўқотишга сабаб бўлиши мумкин. Шу боис мазкур таклиф бўйича якуний қарор ҳали қабул қилинмаган.
Трамп маъмуриятининг бу солиқ сиёсати республикачилар ва демократлар ўртасида кескин баҳс-мунозараларга сабаб бўлиши мумкин. Қолаверса, бу ўзгаришлар АҚШ иқтисодиёти ва катта бизнес эгаларининг ҳаракатларига ҳам сезиларли таъсир кўрсатиши эҳтимолдан ҳоли эмас.