Бирлашган Араб Амирликлари (БАА) суди 2024 йилнинг ноябрь ойида роҳиб Цви Коганни ўлдиришда айбланган уч нафар ўзбекистонликни ўлим жазосига ҳукм қилди. Бу ҳақда Исроил ҳукуматидаги расмий манбаларга таяниб, Ynetnews хабар берди.
Суд қарори ва тафсилотлар
Манбаларга кўра, суд ҳукми 2025 йил 30 март куни чиқарилган, бироқ БАА расмийлари томонидан расман эълон қилинмаган. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ҳозирча бу масала бўйича расмий баёнот бермаган.
Шунингдек, ижтимоий тармоқларда судланган шахслардан бирининг яқин қариндошлари билан суҳбати аудио шаклда тарқалган. Унда айтилишича, «учала гумондорга ҳам ўлим жазоси тайинланган». Бироқ ушбу аудиоёзувнинг ҳақиқийлиги ҳали расман тасдиқланмаган.
Жиноят тарихи
2024 йил 21 ноябрь куни роҳиб Цви Коган номаълум ҳолда бедарак йўқолгани ҳақида хабар берилган. Ордан кўп ўтмай, БАА полицияси унинг жасадини зўравонлик излари билан топган.
Шунингдек, БАА Ички ишлар вазирлиги жиноятга гумон қилинган уч нафар шахсни қўлга олганини маълум қилган. Уларнинг шахсияти ҳам ошкор қилинган: