Ўзбекистон миллий терма жамоаси ва Россиянинг ЦСКА клуби ҳужумкор футболчиси Аббосбек Файзуллаевга Туркиянинг энг қудратли клубларидан бири “Галатасарой” жиддий қизиқиш билдирмоқда. Бу ҳақда халқаро спорт нашрлари хабар тарқатмоқда.
Турк клуби Файзуллаевни Дрис Мертенснинг ўрнига кўрмоқда
Машҳур россиялик футбол таҳлилчиси, Россия терма жамоасининг собиқ аъзоси Дмитрий Сенниковнинг таъкидлашича, “Галатасарой” Аббосбек Файзуллаевни Бельгиянинг тажрибали футболчиси Дрис Мертенснинг ўрнига жамоага олиб келмоқчи. Бунинг асосий сабаби – икки футболчининг ўйин услубидаги ўхшашликдир.
“Файзуллаевнинг техник маҳорати юқори. У дриблинг, рақибни алдаб ўтиш, аниқ зарбалар йўллаш, майдонни яхши кўра олиш ва хавфли вазиятлар яратиш қобилияти билан ажралиб туради”, – дейди Сенников.
37 ёшли Дрис Мертенс жорий мавсумда 42 та учрашувда 5 та гол ва 18 та ассист қайд этган. Бироқ унинг шартномаси 30 июнь куни тугайди, ва “Галатасарой” унинг ўрнига ёш ва иқтидорли футболчи Файзуллаевни олишни режалаштирмоқда.
ЦСКАдаги янги тактика футболчининг ўйинига таъсир қилмоқда
Қишки танаффусдан сўнг ЦСКА бош мураббийи Марко Николич жамоанинг ўйин услубини ўзгартирди, бу эса Файзуллаевнинг ўйинига жиддий таъсир кўрсатди.
Янги схема бўйича у ўзининг одатий қанот ҳужумчиси позициясидан марказга силжитилди. Бу эса унга ҳужум ташкил қилиш имкониятларини чекламоқда ва катта куч сарфлашни талаб қилмоқда. Шунинг учун ҳам ЦСКАнинг баъзи ўйинларида Файзуллаев тўлиқ майдонга тушмаяпти.
Файзуллаевнинг терма жамоадаги ажойиб ўйини “Галатасарой”ни ҳайратда қолдирди
Аббосбек Файзуллаев Ўзбекистон миллий терма жамоасида ўзининг қанот ҳужумчиси вазифасини аъло даражада уддалади. У Қирғизистон ва Эронга қарши ўйинларда самарали ҳаракат қилди:
- Қирғизистонга қарши ўйинда фойдалик ассист берди,
- Эронга қарши ўйинда эса ажойиб жарима зарбаси билан гол урди.
Бу ўйинлар “Галатасарой” раҳбариятини Файзуллаевга жиддий эътибор қаратишга ундади. Чунки у Марказий ярим ҳимоячи, чап қанот ҳужумчиси ва форвард сифатида ўйнай олади – худди Дрис Мертенс каби.
Файзуллаев Туркияга йўл оладими?
Ҳозирча “Галатасарой” Файзуллаев бўйича расмий таклиф билан чиқмаган, аммо турк клуби уни ўз таркибига қўшиб олишни жуда хоҳлаяпти. Агар музокаралар ижобий якунланса, Ўзбекистонлик футболчи Европанинг кучли клубларидан бирида ўйнаш имкониятига эга бўлади.
Трансфер масаласи яқин ҳафталарда аниқлашиши мумкин. Агар келишув амалга ошса, Файзуллаев “Галатасарой” тарихидаги илк ўзбекистонлик футболчига айланади. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг