Украина Италиядаги Паралимпия ўйинларига сиёсий бойкот эълон қилди
2026 йилги қишки Паралимпия ўйинлари арафасида катта халқаро можаро келиб чиқди. Украина расмийлари Милан ва Кортина-д’Ампеццода ўтадиган мусобақаларни сиёсий даражада бойкот қилишини маълум қилди. Бунга Халқаро паралимпия қўмитасининг (ХПҚ) россиялик ва беларуслик атлетларга ўз миллий байроқлари остида қатнашишга рухсат бергани сабаб бўлди.
"Қотилларнинг байроғи майдонда бўлмаслиги керак"
Украина спорт вазири Матвей Беднийнинг таъкидлашича, ҳукумат делегацияси ўйинларнинг очилиш маросимида ва ҳеч қандай расмий тадбирларда иштирок этмайди. У ташкилотчиларнинг қарорини "ғазаб уйғотувчи" деб атади.
Ташқи ишлар вазири Андрей Сибиха ҳам ушбу позицияни қўллаб-қувватлади. Унинг фикрича, Россия ва Беларусь давлат рамзлари тажовуз ва вайронкорликни ифодалайди ҳамда спортни пропаганда қуролига айлантиради. Украина дипломатларига бошқа давлат вакилларини ҳам 6 март куни бўлиб ўтадиган очилиш маросимига бормасликка чақириш бўйича топшириқ берилди.
Халқаро қўмитанинг кутилмаган қарори
Халқаро паралимпия қўмитаси 2022 йил февраль воқеаларидан бери биринчи марта олти нафар россиялик ва тўрт нафар беларуслик спортчига ўз давлат байроқлари остида иштирок этиш ҳуқуқини берди. Бу қарор ўтган йилнинг сентябрь ойида қабул қилинган янги резолюцияга асосланган бўлиб, у аввалги чекловларни бекор қилди.
Мусобақа тақвими ва иштирок мақоми
Қишки Паралимпия ўйинлари шу йилнинг 6 мартидан 15 мартигача давом этади. Эътиборли жиҳати шундаки:
Италияда ҳозир ўтаётган асосий Олимпиада ўйинларида Россия ва Беларусь вакиллари фақат нейтрал мақомда (байроқ ва мадҳиясиз) қатнашмоқда.
Паралимпиадада эса уларга миллий рамзлардан фойдаланишга ижозат берилган.
Украина томонининг фикрича, бундай қарор халқаро спорт ҳамжамиятидаги адолат тамойилларига зиддир. Эндиликда Италиядаги мусобақалар нафақат спорт майдони, балки йирик сиёсий баҳслар марказига айланиши кутилмоқда.
Сизнингча, спортчиларга сиёсий вазиятдан қатъи назар, ўз давлат байроғи остида қатнашишга рухсат берилиши тўғрими?