Марказий банк: 2025 йил P2P ўтказмаларда кичик суммалар мутлақ устун
Марказий банк 2025 йилдаги P2P (картадан картага) ўтказмалар бўйича таҳлилий статистик маълумотларни очиқлади. Қайд этилишича, ўтган йил давомида карта орқали амалга оширилган ўтказмаларнинг катта қисми кундалик ҳисоб-китоблар, майда тўловлар ва одамлар ўртасидаги оддий ўзаро пул алмашинуви учун қўлланилган.
Энг қизиғи — умумий транзакцияларнинг деярли ярми кичик суммага тўғри келган. Аниқ рақамларда айтсак, барча ўтказмаларнинг 46,1 фоизи 1 миллион сўмгача бўлган операциялардан иборат. Яъни, йил давомида амалга оширилган ҳар иккинчи ўтказма — “катта пул” эмас, балки одатий, кундалик эҳтиёжлар учун юборилган маблағ бўлган.
Статистикада кейинги тоифалар ҳам диққатга сазовор. 1–5 миллион сўм оралиғидаги P2P ўтказмалар улуши 16,8 фоизни ташкил этган. 5–10 миллион сўм атрофидаги ўтказмалар эса 8,6 фоизга тенг.
Каттароқ суммаларга келсак, 10 миллион сўмдан 50 миллион сўмгача бўлган ўтказмаларнинг улуши 18,3 фоиз бўлгани қайд этилган. 50–100 миллион сўм диапазонидаги ўтказмалар 5,4 фоизни, 100–200 миллион сўм оралиғидагилар 3,2 фоизни ташкил этган. 200–500 миллион сўм атрофидаги P2P ўтказмалар эса 1,4 фоиз улуш билан қайд этилган.
Энг юқори сегментдаги операциялар нисбатан кам: жами ўтказмаларнинг 0,2 фоизи 500 миллион сўмдан ортиқ суммаларга тўғри келган.
Хулоса қилиб айтганда, 2025 йилги рақамлар P2P ўтказмаларнинг асосий қисми ҳали ҳам “кундалик ҳаёт пул айланмаси” эканини кўрсатяпти: одамлар кўпроқ майда ва ўрта суммадаги тўловларни карта орқали тез ва қулай усулда амалга оширган.