Украина Бош разведка бошқармаси (ГУР) маълумотига кўра, Россия 2026 йилгача Украинадаги урушни якунлашни режалаштирмоқда. Агар бу муддатда мақсадга эришилмаса, Россия АҚШ ва Хитой каби геосиёсий ва иқтисодий гигантлар билан тенглаша олмаслиги мумкин. Бу ҳақда ГУР раҳбари ўринбосари Вадим Скибицкий маълум қилди.
Россиянинг стратегик прогнозлари ва уруш сценарийлари
Скибицкийнинг таъкидлашича, Россия 2045 йилгача бўлиши мумкин бўлган 15 та эҳтимолий ҳарбий можаро сценарийларини прогноз қилган. Уларнинг олтитаси тўғридан-тўғри шимолий Европа билан боғлиқ. Шунингдек, Польшага қарата эҳтимолий ҳарбий тўқнашувнинг тўртта тури ишлаб чиқилгани маълум қилинган.
ГУР вакилига кўра, Россияда 2026–2035 йилларга мўлжалланган геосиёсий прогноз ишлаб чиқилган бўлиб, унинг 2045 йилгача бўлган оқибатлари таҳлил қилинган. Ушбу ҳужжатларда “Украина масаласи” 2026 йилгача ҳал этилиши лозимлиги қайд этилган. Агар уруш яна 5-10 йил давом этадиган бўлса, Россиянинг халқаро мавқеи ва иқтисодий ўсиши жиддий хавф остида қолиши мумкин.
Россиянинг Европа ва Осиёдаги эҳтимолий уруш сценарийлари
НАТО манбаларига кўра, Россия Финляндия ва НАТОнинг шарқий қанотидаги бошқа давлатларга ҳужум қилиш режасини тайёрлаган. Бу сценарийда Россия армиясининг бир нечта бўлинмалари бир вақтнинг ўзида ҳаракат қилиши мумкин. Ҳужумда ўн минглаб аскарларнинг иштирок этиши эҳтимоли бор.
Financial Times нашри маълумотларига кўра, Россия Япония ва Жанубий Кореяга нисбатан эҳтимолий уруш сценарийларини ишлаб чиққан. Ушбу режаларда ҳарбий ва фуқаролик инфратузилмаси объектларига зарба бериш кўзда тутилган. 2008–2014 йиллардаги махфий ҳужжатларга кўра, Россия Х-101 ракеталари билан зарбалар беришни ва ушбу давлатларнинг ҳаво мудофааси кучини синашни режалаштирган.
Европа Россиядан эҳтиёт бўлишга чақирмоқда
Европа дипломатияси раҳбари Кая Каллас 2028 йилда Россия Европа иттифоқига ҳужум қилиши мумкинлигини билдириб, Европани мудофаа харажатларини оширишга чақирган. НАТО экспертлари эса альянс билан тўғридан-тўғри тўқнашув 4-6 йил ичида содир бўлиши мумкинлигини таъкидламоқда.
Хулоса қилиб айтганда, Россия Украинадаги урушни 2026 йилгача якунлашни мақсад қилган, акс ҳолда ўзининг глобал мақсадларига етишда муаммоларга дуч келиши мумкин. Европада эса Россиянинг узоқ муддатли ҳарбий режаларидан хавотир ортаётгани кузатилмоқда. “Замин” янгиликларини “Telegram”да кузатиб боринг