Путин вақтдан ютишга ҳаракат қилмоқда, Россия янги ҳужумга тайёрланяпти – Зеленский
Украина президенти Володимир Зеленский Парижда ўтказилган саммитда Россия армияси Украина ҳудудларига янги ҳужум тайёрлаётганини маълум қилди. Унинг таъкидлашича, Россия Суми, Харкив ва Запорожжя областларига йирик ҳужум режалаштирмоқда.
Россиянинг ҳужум режалари
Зеленскийнинг айтишича, Украина разведкасида Россия баҳорги ҳужумга тайёргарлик кўраётгани ҳақида аниқ маълумотлар бор. Украина томони ушбу разведка маълумотларини ўз иттифоқчилари билан бўлишган. Унинг сўзларига кўра, Россия бу операцияни саккиз ой олдин бошлашни режалаштирган, аммо Украина армиясининг Курск областидаги ҳаракатлари бу режаларни ортга сурган.
Москва музокараларни чўзишга ҳаракат қилмоқда
Украина етакчисининг фикрича, Россия музокара жараёнини сунъий равишда чўзиб, АҚШни турли “шартлар” орқали мазмунсиз баҳсларга тортишга уринмоқда. Бу орқали Москва вақт ютиб, кейин янада кўпроқ ҳудудларни эгаллашни режалаштирмоқда.
«Улар [РФ] музокараларни чўзяпти ва АҚШни сохта «шартлар» билан охири йўқ, мазмунсиз баҳсларга тортишга уринмоқда, шунда вақт ютиб, кейин яна кўпроқ ҳудудларни эгаллашга ҳаракат қилишади», — дейди Украина етакчиси.
Европа музокараларда муҳим ўрин тутади
Париждаги саммитда қабул қилинган қарорга кўра, Россия—Украина урушини якунлаш бўйича музокараларда Европа номидан Франция ва Буюк Британия вакиллари иштирок этади. Бу эса Европанинг тинчлик жараёнидаги ролини оширишга хизмат қилади.
Ғарб ҳарбий контингентини юбориш масаласи муҳокамада
27 март куни бўлиб ўтган Украинани қўллаб-қувватлаш коалицияси саммитида бир қатор масалалар қаторида ғарб ҳарбий контингентини юбориш имконияти ҳам муҳокама қилинди. Франция президенти Эммануэл Макрон саммит якунида Европа етакчилари Украинага ҳарбий куч жойлаштириш имкониятини кўриб чиқаётганини таъкидлади.
Бу эса Россия—Украина уруши янги босқичга кириши мумкинлигини кўрсатмоқда. Украина Ғарб давлатлари билан ҳамкорликни янада кучайтиришга ҳаракат қилмоқда, Россия эса ҳудудларини кенгайтириш учун янги ҳужумлар тайёрламоқда.