Путин Ғарбнинг Россияга нисбатан қўллаган ҳийласи ҳақида гапирди
Россия президенти Владимир Путин “Архангельск” атом сувости кемаси денгизчилари билан учрашув чоғида Ғарб мамлакатлари Россияни алдаганини ва Минск келишувларидан Киевни қуроллантириш учун фойдаланганини айтди.
ТАСС агентлигининг хабар беришича, Путин бу ҳийлада Германиянинг собиқ канцлери Ангела Меркел ва Франциянинг собиқ президенти Франсуа Олланд иштирок этганини таъкидлаган.
Минск келишувлари ва Ғарбнинг позицияси
Минск келишувлари Украинадаги жанжални тинч йўл билан ҳал қилиш мақсадида имзоланган эди. Бироқ, Путиннинг сўзларига кўра, Ғарб раҳбарлари ушбу келишувларни Киевни қуроллантириш ва Россияга қарши ҳарбий ҳаракатларга тайёрлаш учун ишлатган.
“Улар ўзлари буни ошкора тан олишди”, — деди Россия президенти. Унинг таъкидлашича, Минск келишувлари асосий мақсад сифатида тинчлик ўрнатиш эмас, балки Украина қуролли кучларини мустаҳкамлаш ва Россияга босим ўтказиш учун ишлатилган.
Москва ва Ғарб ўртасидаги муносабатлар
Бу баёнотлар Россия ва Ғарб ўртасидаги кескинликни янада кучайтириши мумкин. Путин илгари ҳам Ғарб давлатларини иккиюзламачиликда айблаб, уларнинг Украинага ёрдам бериш сиёсатини танқид қилган эди.
Минск келишувлари Украина, Россия, Германия ва Франция иштирокида 2015 йилда имзоланган. Улар Донбассдаги жанжални бартараф этишга қаратилган бўлса-да, амалда бажарилмаган. Ғарб расмийлари эса Россияни Украинага қарши ҳаракатларни давом эттиришда айблаб, Москвага қарши санкцияларни кучайтирган.
Путиннинг бу баёноти Россия ва Ғарб муносабатларидаги тарангликни янада ошириши мумкин.