Андижонда Spark автомобили ЙПХ ходимини уриб юборди
Андижон вилоятида Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси ходимини Spark автомобили ургани ҳақида хабар берилди. ЙҲХБ маълумотига кўра, воқеа 30 март куни Андижон тумани, Ўрикзор маҳалласидан ўтувчи йўлда содир бўлган.
Йўл-транспорт ҳодисаси тафсилотлари
1989 йилда туғилган ҳайдовчи Spark русумли автомобилни бошқариб кетаётганда рул бошқарувини йўқотиб, светофорнинг қизил чироғида тўхтаб турган яна бир Spark русумли автомобилнинг орқа қисмига урилиб, йўл-транспорт ҳодисаси содир этган. Бироқ ҳайдовчи воқеа жойидан қочиб кетган.
Жабрланувчи ҳолат юзасидан ички ишлар бўлими ходимларига мурожаат қилган. Мурожаат асосида ЙПХ ходимлари Spark автомобилни тўхтатишга ҳаракат қилишган, аммо ҳайдовчи ЙПХ ходимларининг қонуний талабларига итоат қилмасдан, уларнинг бирини уриб юборган ва ҳаракатланишда давом этган.
Ҳайдовчининг ҳолати ва ҳуқуқий жараён
Текширувлар натижасида ҳайдовчи маст ҳолатда экани аниқланган. Шунингдек, у аввалдан ҳайдовчилик гувоҳномасидан маҳрум қилинганлиги маълум бўлган. Ҳолат юзасидан зарур ҳужжатлар расмийлаштирилиб, иш судга оширилган.
Ҳозирда ЙПХ ходимига нисбатан содир этилган ҳаракат юзасидан қонун доирасида чоралар кўриш масаласи кўриб чиқилмоқда.